Kryteria doboru wiaty śmietnikowej na osiedle mieszkaniowe

Na każdym osiedlu mieszkaniowym powinno znaleźć się miejsce przeznaczone do gromadzenia odpadów. Do tego celu coraz częściej wybierane są funkcjonalne wiaty śmietnikowe.

Przepisy dotyczące miejsc gromadzenia odpadów

Dokładne informacje dotyczące składowania odpadów na działkach budowlanych, w tym także na terenach osiedli mieszkaniowych, przedstawia Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zgodnie z przepisami, wydzielenie miejsc gromadzenia odpadów powinno odbywać się przy uwzględnieniu odległości od budynków przeznaczonych do pobytu ludzi, a także granic sąsiednich działek.

Przepisy dopuszczają, że miejsca gromadzenia odpadów mogą posiadać postać zadaszonych osłon lub pomieszczeń, które wyposażone są w ściany pełne lub ażurowe, czyli wiat, inaczej altan śmietnikowych.

Gromadzenie odpadów w wiatach śmietnikowych

Wiaty śmietnikowe to obecnie najpopularniejszy sposób na gromadzenie odpadów na osiedlach mieszkaniowych. Zapewniają skuteczną ochronę dla kubłów na odpadki, a także nie zaburzają estetyki przestrzeni.

W wiacie umieszczane są pojemniki na odpady zmieszane, segregowane, a także na odpady bio. W związku z tym wiata musi posiadać określone wymiary, aby można było umieścić w niej wszystkie potrzebne kubły.

Coraz częściej wiaty wyposażane są również w zamykane na klucze furtki, które ograniczają dostęp przez niepowołane do tego osoby. Klucze otrzymują wówczas tylko mieszkańcy osiedla, którzy zobowiązani są do zamykania wiat na klucz. Zastosowanie zamknięcia na klucz ogranicza sytuacje, gdy kubły na odpady są demolowane, śmieci podrzucane są przez osoby spoza osiedla.

Budowa wiat śmietnikowych

Konstrukcja wiat śmietnikowych bazuje na ramie wykonanej ze stalowych kątowników poddanych ocynkowaniu. Dodatkowo mogą być one malowane proszkowo na różne kolory. Klienci najczęściej wybierają odcienie brązów oraz szarości.

Ściany wiat mogą być wykończone różnymi rodzajami materiałów. Pomiędzy ścianami oraz ramą znajdują się ażurowe przestrzenie zapewniające przepływ powietrza.

Zadaszenie wiaty najczęściej wykonuje się z blachy trapezowej, która zabezpieczona jest przed czynnikami pogodowymi. Dachy mają konstrukcje jednospadowe, umożliwiające odprowadzanie deszczówki.

Wiaty śmietnikowe – rodzaje:

  • wiaty śmietnikowe panelowe ze ściankami z blachy – najbardziej popularny model, którego ściany wykonane są z blachy ocynkowanej i malowanej proszkowo na różne kolory do wyboru
  • wiaty śmietnikowe panelowe ze ściankami z drewna – to bardziej estetyczne wiaty, które lepiej wpisują się w aranżacje osiedli, ale deski drewniane wymagają odpowiedniej impregnacji i jej systematycznego powtarzania
  • wiaty śmietnikowe ze ścianami z siatek – wykończone ażurowymi siatkami, zapewniają bardzo dobrą wentylację, lecz nie zasłaniają widoku kubłów, dlatego uznawane są za mniej estetyczne

Najczęściej na osiedlach mieszkaniowych spotykane są wiaty panelowe ze ścianami z blach. Takie wiaty posiada w swojej ofercie firma Karstal, która dostarcza je w wielu wariantach do wyboru. W jej asortymencie dostępne są jednokomorowe oraz dwukomorowe konstrukcje, które przystosowane są do składowania różnych rodzajów odpadów. Można zapoznać się z nimi na stronie internetowej: https://karstal.pl/18-wiaty-smietnikowe.

Podsumowując, aktualnie najczęściej wybieranymi miejscami do gromadzenia odpadów na osiedlach mieszkaniowych są wiaty śmietnikowe, inaczej nazywane także altanami śmietnikowymi. Są to trwałe, estetyczne, funkcjonalne budowle, które pozwalają na umieszczenie w nich kubłów na śmieci i skuteczne ich zabezpieczenie.