Pasta do szczoteczki sonicznej ma znaczenie – jak wybrać?

W porównaniu ze zwykłą szczoteczką, szczoteczka soniczna jest o wiele bardziej efektywna. Na jakość szczotkowania wpływa jednak nie tylko sama ilość drgań, ale i pasta do zębów. Szybkość działania szczoteczki sonicznej ma również znaczenie w kontekście wyboru optymalnej pasty.

Jak nie uszkodzić szkliwa, czyli czy do szczoteczki sonicznej używa się pasty?

Zdarzają się osoby, które zastanawiają się, czy do szczoteczki sonicznej używa się pasty. Wątpliwości te mogą wynikać z ich doświadczenia. Łatwo jest bowiem przesadzić z intensywnością działania szczoteczki, zwłaszcza w przypadku osób z wrażliwymi dziąsłami i zębami. Za tym pytaniem często więc stoi obawa o stan własnego uzębienia i strach przed uszkodzeniem szkliwa.

Nie jest to wbrew pozorom zupełnie bezzasadne podejście, jako że faktycznie szczoteczka soniczna i pasta do zębów mogą być przyczyną podrażnień dziąseł. Nie chodzi jednak o to, by używając szczoteczki sonicznej, nie korzystać z pasty zębów. Pasta ma bowiem działanie wspomagające i ułatwia rozbijanie płytki nazębnej oraz kamienia. Ponadto, zawiera składniki mineralne, które pomagają uzyskać lepsza ochronę zębów, a szczoteczka soniczna umożliwia ich głębsze wnikanie. Trzeba jednak uważać na szybkość trybu pracy szczoteczki. Należy też umiejętnie dobrać pastę do szczoteczki sonicznej. Może to mieć duże znaczenie.

Czym odznacza się dobra pasta do szczoteczki sonicznej?

Zapewne niewiele osób o tym wie, ale pasty do zębów mają zróżnicowany stopień ścieralności. Jest on opisywany poprzez współczynnik RDA. Nie zawsze jest on podawany przez producentów, ale to on powinien zwracać uwagę użytkowników szczoteczek sonicznych.

Wysoka wartość współczynnika oznacza, że pasta – jak papier ścierny – będzie w większym stopniu oddziaływała na powierzchnię zęba. Przyjmuje się, że pasta do zębów nie powinna mieć wyższego RDA niż 250. Jako pasty o wysokiej ścieralności uznaje się te, których RDA znajduje się w przedziale między 100 a 150. Jako pasty o średniej ścieralności wskazuje się te z RDA między 70 a 100. Typowa pasta do szczoteczki sonicznej powinna mieć wskaźnik RDA niższy niż 70. Oczywiście, zależy to od stanu uzębienia i oczekiwanego efektu. Jeśli komuś zależy na efekcie wybielającym, trzeba będzie sięgnąć po szczoteczkę z wyższymi wartościami RDA.

Inną ważną właściwością jest stopień pienienia się pasty. Lepiej, jeśli pasta do zębów do szczoteczki sonicznej zawiera środki łagodnie pieniące się. Z past mocno pieniących się można korzystać, ale ich efektywność jest jednak ograniczona. Przez dużą pianę gorzej rozprowadzane są minerały i aktywne składniki pasty. Znaczna ilość piany może też powodować wrażenie dobrego oczyszczenia zębów, choć w istocie pozostają one niedomyte. I to tym bardziej, że duża ilość piany skłania do skracania czasu mycia zębów. Dlatego zaleca się stosowanie past ze środkami innymi niż powszechnie wykorzystywany laurylosiarczan sodu, jak na przykład pasty z sarkozylem.

W kwestii tego, jaka pasta do szczoteczki sonicznej jest najlepsza, należy też wspomnieć o konsystencji. Pasta do zębów bez granulek, żelowa i gładka będzie bezpieczniejsza dla zębów i dziąseł, a jednocześnie pozwoli dobrze je chronić.

Pasta do zębów do szczoteczki sonicznej i jej zadania

Celem wykorzystania pasty do zębów jest wsparcie szczoteczki w dokładnym oczyszczeniu zębów (m.in. z płytki nazębnej i kamienia) i zapewnienia jamie ustnej odpowiedniej higieny. Pasta do zębów może pomóc zniwelować nieświeży oddech i pomaga pozbyć się bakterii beztlenowych. Umożliwia  remineralizację zębów. Chroni dziąsła i jamę ustną przed podrażnieniami. Może też służyć wybielaniu zębów. Jeśli jest taka potrzeba, warto przetestować kilka past, by wybrać dla siebie najlepszą.