Czy warto przeprowadzić się do Szwajcarii?

switzerlandZegarki, czekolada i sery – przede wszystkim to kojarzy nam się ze Szwajcarią. Również kraj ten uznawany jest za bardzo bogaty, a wręcz luksusowy. Kilka lat temu Szwajcaria otwarła swój rynek pracy także dla Polaków. Czy warto się tam przeprowadzić?

 

Chociaż Szwajcaria jest dość małym krajem, to jednak daje szerokie perspektywy w budowaniu kariery w różnych zawodach. Kraj regularnie znajduje się na szczytach rankingów najlepszych miejsc dla pracowników. Średnia płaca jest tam dwa razy wyższa od średniej ogólnoświatowej. Z drugiej strony codzienne życie w Szwajcarii także jest dość drogie.

 

Kiedy warto wziąć pod uwagę przeprowadzkę do Szwajcarii? Czy można pojechać tam bez znajomości języka? Jak zorganizować ewentualną przeprowadzkę, aby przebiegała szybko i sprawnie? Sprawdź to z nami!

 

Jacy pracownicy są poszukiwani w Szwajcarii?

Nie każdy planujący zarabiać tysiące euro miesięcznie znajdzie pracę w Szwajcarii. Podobnie jak w innych krajach, na najlepsze zarobki mogą liczyć tylko przedstawiciele określonych zawodów.

 

Przede wszystkim poszukiwani są pracownicy branży IT, wysoko wykwalifikowani rzemieślnicy, a także pracownicy budowlani. Czasową pracę mogą znaleźć pracownicy fizyczni, między innymi stolarze, elektrycy, ślusarze, pracownicy branży hotelarskiej i produkcji. Poszukuje się również opiekunów dla ludzi starszych, pielęgniarek, lekarzy.

 

Czy do pracy w Szwajcarii potrzebna jest znajomość języka obcego?

Głównym utrudnieniem w poszukiwaniu pracy w Szwajcarii jest bariera językowa. W kraju używa się dwóch języków – niemieckiego i francuskiego. Wprawdzie w większych miastach możemy dogadać się w języku angielskim, niemniej na prowincji konieczna będzie już znajomość jednego z języków narodowych.

 

Znajomość języków obcych będzie niezbędna w pracy na stanowiskach, na których pracownik styka się z innymi osobami, na przykład w handlu, opiece, branży medycznej. W przypadku pracowników budowlanych nie jest ona już tak ważna, niemniej jednak wszystko zależne jest od pracodawcy.

 

Jak dużo możemy zarobić w Szwajcarii?

Wynagrodzenia w Szwajcarii są różnorodne i zależne przede wszystkim od branży, posiadanego wykształcenia, doświadczenia, a także miejsca zatrudnienia. Zarobki są wyższe w dużych miastach.

 

Przeciętna miesięczna pensja w Szwajcarii wynosi około 4,2 tys. euro, co daje około 17 tys. złotych. Jednak osoby niemające wysokich kwalifikacji nie zarabiają tak dużo i najczęściej ich pensja oscyluje wokół 2-3 tys. euro. Wobec tego bardzo dużo zależy od pracy i pracodawcy.

 

Musimy przy tym pamiętać, że koszty życia w Szwajcarii także są bardzo wysokie, więc większa część pensji pójdzie na codzienne wydatki. Warto więc przeliczyć, czy wyjazd będzie się opłacał i ile będziemy mogli zarobić i zaoszczędzić każdego miesiąca.

 

Jak zorganizować przeprowadzkę do Szwajcarii?

Jeśli również myślisz o tym, aby przeprowadzić się do Szwajcarii, pomyśl o tym, jak zorganizować przenosiny swojego mienia. Można zrobić to samodzielnie, ale najlepiej skorzystać z pomocy ekspertów – firm przeprowadzkowych, na przykład firmy Jupiter Przeprowadzki, która organizuje je na terenie całej Europy. Więcej o przeprowadzkach do Szwajcarii można dowiedzieć się na stronie: http://jupiter-przeprowadzki.pl/.

 

Firmy przeprowadzkowe zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę, która obejmuje między innymi pakowanie mienia, transportowanie go na miejsce wraz z wnoszeniem i wynoszeniem, sprzątanie po przeprowadzkach, magazynowanie. Z firmą możemy łatwiej przewieźć różne gabaryty, na przykład meble, sprzęt RTV, AGD.

 

Koszty przeprowadzek uzgadniane są indywidualnie w zależności od ilości mienia do przewiezienia, liczby osób do pomocy, pokonanego dystansu.

 

Jedna odpowiedź do “Czy warto przeprowadzić się do Szwajcarii?”

  1. A ja chętniej za pracą przeprowadziłbym się do Australii, przynajmniej ciepło jest cały rok 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.