Kolektory słoneczne, czyli solary to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych metod pozyskiwania energii cieplnej. Kiedy warto zdecydować się na ich instalację?
Solary, czyli kolektory słoneczne to urządzenia, które pozwalają nam na wytwarzanie energii cieplnej z energii promieniowania słonecznego.
W sprzedaży możemy znaleźć obecnie pełną gamę różnych solarów, czyli kolektorów słonecznych. Handlarze przekonują, że dzięki nim możemy uzyskać duże korzyści finansowe – szybki zwrot z inwestycji i następnie darmową energię wspierającą ogrzewanie wody użytkowej, a nawet całych budynków.
Co warto wiedzieć na temat kolektorów słonecznych? Z jakimi kosztami wykonania instalacji musimy się liczyć? Kiedy warto się na nią zdecydować?
Solary – zalety i wady
Kolektory słoneczne niosą ze sobą zarówno szereg zalet, jak również określone wady. Wobec tego inwestor chcący wykonać instalację solarną musi wziąć pod uwagę wszystkie te parametry.
Przede wszystkim solary to szansa na zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją budynku. W domach jednorodzinnych kolektory słoneczne najczęściej stosowane są jako:
- metoda ogrzewania wody użytkowej
- metoda ogrzewania budynków
- metoda podgrzewania wody w basenach
Zastosowanie solarów pozwala na uzyskanie największych oszczędności w przypadku ogrzewania prądem – mniej zaoszczędzimy wtedy, gdy stosujemy takie źródła energii jak gaz czy olej opałowy, ale i tak możemy uzyskać wówczas dodatkowe korzyści.
Solary są bezpieczne dla środowiska naturalnego – nie sprzyjają powstawaniu zanieczyszczeń powietrza, w tym także niebezpiecznego smogu, który w Polsce jest poważnym problemem.
Kolektory słoneczne to także większy komfort – to bezobsługowe urządzenia, które nie wymagają stałej interwencji użytkownika, aby działały niezawodnie.
Na uwagę zasługuje również trwałość solarów – wysokiej jakości instalacje są w stanie zapewnić skuteczne działanie na wiele lat bez potrzeby prowadzenia regularnych napraw czy prac konserwacyjnych.
Jeśli z kolei chodzi o wady, główną z nich jest cena instalacji. W przypadku domów jednorodzinnych opłacalność solarów jest niższa niż w dużych instalacjach, niemniej jednak także i tam możliwe jest uzyskanie atrakcyjnych zysków.
Od czego zależy opłacalność inwestycji w solary?
Instalacje solarne w większości przypadków stanowią przyszłościową, opłacalną inwestycję. Warto jednak pamiętać, że czas zwrotu z poniesionych kosztów zależny jest od szeregu czynników, a mianowicie:
- ceny obecnego nośnika energii stosowanego do ogrzewania
- kosztów związanych z drożejącym w najbliższych latach nośnikiem energii
- szansy na dofinansowanie inwestycji
Zatem im mniejsze koszty wstępne i im wyższe koszty nośnika energii do ogrzewania, które używane było dotychczas, tym inwestycja ta będzie bardziej opłacalna.
Ile kosztuje instalacja solarna?
Ceny związane z wykonaniem instalacji solarnej zależne są przede wszystkim od jej rodzaju, a także od jej mocy.
Średni koszt wykonania instalacji solarnej dla domu jednorodzinnego, w którym mieszkają 4 osoby, to około 15-20 tysięcy złotych.
Warto jednak wskazać, że na instalacje solarne możemy uzyskać dofinansowania, na przykład z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz z innego rodzaju programów. Wówczas koszty mogą zmaleć nawet o 20-45%.
Aby uzyskać dokładną wycenę, warto zwrócić się bezpośrednio do firmy wykonującej instalacje – jej pracownicy będą mogli obliczyć wszystkie wymagane koszty i wskazać na czas zwrotu z inwestycji tego typu.