Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? Praktyczne porady, jak zaaranżować wnętrze

Skandynawskie kuchnie cieszą się dużym zainteresowaniem na całym świecie – także w Polsce. Przyciągają swoją prostotą formy, lecz również funkcjonalnością i przytulnością. Skandynawski design doskonale sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych wnętrzach. Sprawdź, jak urządzić kuchnię po skandynawsku.

W Skandynawii przez dużą część roku panuje mrok. Stąd też wnętrza domów w Szwecji, Danii czy Norwegii są jasne, rozświetlone. Jednak biel i inne jasne kolory nie są jedynym wyróżnikiem skandynawskiego stylu. Przyciąga on również uwagę swoim minimalizmem, a także naturalnością.

Obecnie aranżacja wnętrz w skandynawskim stylu nie jest przy tym skomplikowana. Stylowe przestrzenie można przyszykować samodzielnie na bazie pełnej palety materiałów dostępnych w sprzedaży, ale w wykreowaniu modnego i praktycznego domu czy mieszkania może pomóc także architekt wnętrz posiadający w tym większe doświadczenie.

Kuchnia w skandynawskim stylu

Przy urządzaniu kuchni w skandynawskim stylu warto kierować się przede wszystkim głównymi wyznacznikami tego trendu aranżacyjnego. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Ściany

Kuchnie w stylu skandynawskim wyróżniają się jasnymi barwami oraz naturalnym oświetleniem. Duże, nieprzesłonięte firankami okna i białe ściany powodują, że przestrzenie wyglądają na jeszcze większe niż są w rzeczywistości.

Nie oznacza to jednak, że skandynawskie projekty kuchni są wyłącznie białe. Można zastosować także oryginalne dodatki kolorystyczne, na przykład detale z cegły, modne kafelki z geometrycznymi wzorami, zielone czy błękitne płyty chroniące ściany przed zabrudzeniem. Intrygująca propozycja to także zgaszona szarość – ściana pomalowana na szary kolor wprowadzi do wnętrza szykowną elegancję.

Meble kuchenne

W skandynawskich kuchniach nie tylko ściany są jasne. Bardzo często wystój wnętrz zakłada także obecność białych mebli. Mogą być to zarówno meble w tradycyjnym stylu – z dekoracyjnymi frezowaniami, jak również nowoczesne, wykonane z gładkiej płyty z połyskiem. Ciekawe prezentują się także meble w modnych odcieniach szarości oraz z detalami z naturalnego drewna.

Meble kuchenne w skandynawskich wnętrzach są przede wszystkim funkcjonalne – można znaleźć w nich praktyczne rozwiązania ułatwiające przechowywanie, na przykład specjalne karuzele narożne czy szuflady typu cargo.

Blaty kuchenne

Blaty kuchni w skandynawskim stylu wykonuje się głównie z naturalnych materiałów. Zazwyczaj projektant wnętrz może zaproponować blaty z naturalnego drewna albo też blaty wykonane z metalu – stali nierdzewnej albo z polerowanego betonu. Ten ostatni materiał może sprawić, że kuchnia nabierze industrialnego, loftowego wymiaru.

Tańsza alternatywa to blaty kuchenne wykonane z płyt meblowych – są dostępne w wielu wzorach do wyboru, są łatwe do utrzymania w czystości, a także można łatwo dopasować je do mebli w stylu nowoczesnym i tradycyjnym.

Oświetlenie

Jak wspomniano wcześniej, w kuchniach skandynawskich bardzo ważne jest naturalne oświetlenie, czyli okna najczęściej nie są przysłaniane firankami. Zamiast nich można zastosować rolety w kolorze bieli – modne rolety dzień-noc czy rolety rzymskie.

We wnętrzu nie może zabraknąć także sztucznego oświetlenia. Aranżacje kuchni skandynawskich wykorzystują lampy dające jasne, ale przytulne oświetlenie. Najczęściej stosuje się lampy wiszące z dużymi, prostymi kloszami metalowymi, ale można wykorzystać także inne warianty oświetlenia.

W internecie można znaleźć wiele inspiracji, dzięki którym projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim jest jeszcze łatwiejsze. Stworzenie efektownej i funkcjonalniej kuchni po skandynawsku nie jest trudne!