Odświeżacz powietrza to urządzenie, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Powody tego stanu rzeczy są proste do zrozumienia. Smog i zanieczyszczenia powietrza, a także większa świadomość na temat tego, czym oddychamy, sprawiają, że chcemy dbać o nasze zdrowie.
Urządzenie to nie jest jednak jeszcze wystarczająco dobrze rozpowszechnione, aby znajdowało się w każdym domu. Niewiele o nim wiemy, a często wiedza ta jest niepełna. Co warto wiedzieć przed zakupem odświeżacza powietrza? Jakie cechy świadczą o tym, że urządzenie to działa zgodnie z naszymi potrzebami? I czym odznacza się dobry odświeżacz powietrza?
Idealny odświeżacz powietrza
Dobry filtr to jeden z najważniejszych elementów odświeżacza powietrza. To przede wszystkim on będzie odpowiadał za skuteczną i efektywną pracę urządzenia. Kupując odświeżacz powietrza, sprawdźmy zatem rodzaj i jakość jego filtrów. Często zawierają one dwa rodzaje filtrów – z węglem aktywnym oraz HEPA. Oprócz nich pojawiają się też urządzania z filtrem wodnym, filtrem katalizującym, filtrem wstępnym, jonizatorem anionowym, lampą UV, filtrem tkaninowym z włóknami węglowymi, filtrem fotokatalitycznym, filtrem elektrostatycznym, filtrem antyalergicznym i innymi typami filtrów.
Należy wybierać odświeżacze powietrza, które pozbywają się jak najdrobniejszych cząsteczek, jako że najbardziej szkodliwy dla organizmu jest pył drobny PM 2,5. Im wyższa klasa filtru, a zarazem jego retencja, tym lepiej będzie on sobie radził z zanieczyszczeniami. Odpowiada za to przede wszystkim filtr HEPA. Filtry węglowe służą wychwytywaniu brzydkich zapachów i lotnych związków organicznych.
Kolejną rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę jest wydajność odświeżacza. W sypialni czy w jakimkolwiek innym pomieszczeniu, w którym go ustawimy, będzie on musiał odpowiednio szybko filtrować powietrze. Każdy z tych pokojów może zaś mieć różny rozmiar. Ten sam aparat w mniejszym pomieszczeniu będzie bardziej sprawny niż w pomieszczeniu o większej kubaturze.
By ocenić, czy dany model odświeżacza będzie u nas skuteczny, pomocny będzie współczynnik CADR, czyli Clean Air Delivery Rate – współczynnik dostarczania świeżego powietrza. Dzięki niemu łatwo można obliczyć, ile razy w ciągu godziny powietrze zostanie przefiltrowane. W razie wątpliwości warto zapytać o pomoc sprzedawcy.
Warto także przed zakupem przetestować głośność odświeżacza. Urządzenie to nigdy nie jest zupełnie ciche i zawsze towarzyszy mu szum. Zazwyczaj pracuje jednak w kilku różnych trybach prędkości. Najniższy będzie optymalny w sypialni lub tam, gdzie potrzeba nam ciszy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by podkręcić urządzenie na wyższe obroty, gdy jakość powietrza się obniża. Część modeli oferuje także pracę w trybie nocnym – dobrze sprawdzić, jakie dodatkowe funkcje odświeżacz nam oferuje.
Są na przykład oczyszczacze wyposażone w jonizatory powietrza, nawilżacze powietrza, technologie antyalergiczne. Są urządzenia, które zawierają dodatkowe czujniki, rozbudowaną regulację prędkości tempa filtracji, mają wbudowane sterowanie pilotem, etc. Rzecz jasna cena odświeżacza powietrza jest w dużej mierze determinowana przez te dodatkowe możliwości. Koniecznie trzeba wziąć także pod uwagę klasę energetyczną urządzenia. Od tego będą zależeć koszty użytkowania. Warto też pamiętać, że mogą one rosnąć także ze względu na konieczność okresowej wymiany filtrów.
Czy warto kupić odświeżacz powietrza?
Zanieczyszczone powietrze za oknem może stanowić ogromny problem dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie ma sposobu na to, aby poradzić sobie ze smogiem, metalami ciężkimi i pyłem na zewnątrz. Pomóc w tym mogłoby tylko radykalne ograniczenie emisji spalin, pyłów i trujących związków chemicznych. Trudno zaś sobie wyobrazić, aby każdy zaczął chodzić w masce z dostępem do zbiornika z czystym powietrzem. Nawet zwykłe maseczki z filtrami jedynie redukują problem, ale nie rozwiązują go. Inaczej jest jednak w domu.
Dzięki wykorzystaniu odświeżacza powietrza można znacznie poprawić jakość wdychanego powietrza. Urządzenia te skutecznie pozbywają się wielu szkodliwych substancji. Wśród nich wymienić można pyły zawieszone, metale ciężkie, trujące związki azotu i siarki, kurz, lotne związki organiczne i alergeny. Dlatego właśnie warto korzystać z odświeżacza powietrza. Dotyczy to zwłaszcza terenów, na których często występuje smog. W Polsce wciąż wiele miast boryka się z tym problemem. Dobrze więc przynajmniej rozważyć zakup tego urządzenia.