W świetle popularyzacji ekologicznych źródeł energii nadal często słyszy się o pellecie. Pellet opałowy jest popularny ze względu na swoje zalety, takie jak ekologia, wygoda użycia i efektywność energetyczna. Jednak jego docelowe zastosowanie i wydajność w dużej mierze zależą od kaloryczności i klasy. W tym poradniku wyjaśnimy, co to jest pellet, a także omówimy rodzaje pelletu, wartość opałową i klasy, jakimi można kierować się przy jego wyborze.
Co to jest pellet? Jak powstał?
Pellet został wynaleziony przez inżyniera technologii lotniczej dr. Jerrego Whitfielda. Z uwagi na swoje właściwości stał się symbolem innowacji i zaangażowania w rozwijanie zielonych źródeł energii. Chociaż początkowo pellet przemysłowy służył jedynie do zastosowań produkcyjnych, na przestrzeni lat zmienił się w pożądane, ekonomiczne paliwo do ogrzewania domów.
Ale… Co to jest pellet? To ekologiczne i ekonomiczne paliwo opałowe, które wyewoluowało na drodze poszukiwań alternatywnych źródeł energii. Miał być ((i zresztą nadal jest) rozwiązaniem problemu niekorzystnego skutku stosowania tradycyjnych paliw, które w znaczny sposób przyczyniły się do zanieczyszczania środowiska.
Z czego robi się pellet? Rodzaje pelletu
Pellet do palenia ma postać drobnego granulatu. Jego rodzaje można podzielić według składu. Tym sposobem wyróżniamy:
- Pellet drzewny, który jest produkowany z resztek (tzw. odpadów produkcyjnych) z tartaków, takich jak np. wióry i trociny. Jest to najbardziej popularny rodzaj pelletu. Ładnie pachnie, a podczas spalania nie zostawia dużo popiołu.
- Pellet słomiany – do produkcji tego pelletu wykorzystuje się pozostałości po roślinach uprawnych, takie jak słoma ze zbóż, rzepaku i innych zbóż. Pellet ze słomy jest wyjątkowo efektywny podczas spalania i w zasadzie nie wytwarza pyłu. Jednak nie każdy piec/kocioł może być zasilany pelletem ze słomy!
- Pellet z łusek słonecznika – ten rodzaj pelletu jest wytwarzany z suchych łusek słonecznika o bardzo dużej wartości energetycznej. Jest czysty i nie zawiera szkodliwych substancji.
Zastosowanie pelletu a jego rodzaje
Pellet opałowy stanowi wszechstronne źródło energii. Służy do ogrzewania zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków użyteczności publicznej oraz większych obiektów usługowych. Jego wybór przynosi szereg korzyści, w tym
- mniej sprzątania (pellet nie pozostawia dużo popiołu),
- mniejsze wydatki na ogrzewanie,
- wygodę użytkowania,
- i minimalną emisję CO2.
Pellet drzewny jest najlepszym rozwiązaniem do stosowania w piecach podajnikowych, kotłach i kominkach. Można go wykorzystywać zarówno w domowych warunkach, jak i w przemyśle.
Natomiast pellet słomiany i słonecznikowy, oprócz swojej głównej roli, mogą być wykorzystywane jako nawozy mineralne lub składniki kompostu. To podkreśla ich wszechstronność i ekologiczny charakter!
Wartość opałowa, czyli kaloryczność pelletu. Co musisz o niej wiedzieć?
Dlaczego mówimy o tym, że pellet jest ekonomiczny? To z uwagi na jego wysoką w porównaniu do innych paliw wartość opałową. Pellet jest uznawany za paliwo wysokokaloryczne.
Wartość opałowa jest miarą ilości energii, jaką możemy uzyskać z danego paliwa podczas jego spalania. Wyrażana jest w kilodżulach (kJ) lub megadżulach (MJ) na jednostkę masy, najczęściej na kilogram (kg) lub tonę (t). To pozwala lepiej porównywać różne rodzaje paliw i oceniać, które z nich dostarczają najwięcej energii. Ale niech liczby przemówią same za siebie:
- Wartość opałowa pelletu drzewnego wynosi około 16,5 MJ/kg
- Węgiel kamienny ma wartość opałową wynoszącą około 24 MJ/kg
- Wartość opałowa gazu ziemnego wynosi około 38 MJ/m³
Warto też wspomnieć, że spośród tych trzech paliw to właśnie pellet ma najniższy wpływ na środowisko naturalne, a przy tym jest tańszy w eksploatacji.
Klasyfikacja pelletu według wartości opałowej
Zrozumienie wartości opałowej i kaloryczności paliw ma ogromne znaczenie, zwłaszcza podczas wyboru źródła ogrzewania. Dzięki tym wskaźnikom możemy dokładnie oszacować, ile paliwa potrzebujemy, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w domu. Im wyższe są wartości opałowe i kaloryczność, tym mniej paliwa potrzebujemy, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Na rynku dostępne są różne klasy pelletu, które różnią się wartością opałową.
- Klasa B. Pellet tej klasy jest tańszy, ale posiada niższą wartość opałową, wynoszącą około 13 MJ/kg.
- Klasa II. Ten pellet cechuje się wartością opałową nie niższą niż 17 MJ/kg.
- Klasa I. To pellet o najwyższej wartości opałowej, która wynosi 19 MJ/kg.
Kaloryczność pelletu
Kaloryczność jest pojęciem ściśle związanym z wyżej opisaną wartością opałową. Oznacza ilość ciepła wydzielanego podczas spalania danego paliwa. Dla przeciętnego użytkownika oznacza to po prostu to, ile ciepła możemy uzyskać z danego rodzaju paliwa i ile kosztuje nas to ciepło.
Średnia kaloryczność pelletu może osiągnąć wartości na poziomie 4,6-5 kWh/kg oraz 16-20 MJ/kg (co jest niewiele niższe od kaloryczności ekogroszku). Warto przy tym zaznaczyć, że wartość opałowa wspomnianego ekogroszku utrzymuje się na poziomie około 22 MJ/kg, a to oznacza, że pellet jest tańszy w eksploatacji.
Czy pellet jest ekologiczny?
Zważając na środowisko, opisana wyżej wartość opałowa wpływa na ilość emisji CO2. Paliwa o wyższej wartości opałowej i większej kaloryczności spalają się efektywniej, co oznacza mniejszą ilość emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Zgodnie z dostępnymi badaniami naukowymi, zastąpienie popularnego dotąd węgla pelletem przekłada się na zauważalne korzyści ekologiczne. Redukcja emisji dwutlenku siarki wynosi aż 97%, dwutlenek azotu zmniejsza się o 80%, a poziom ogólnego węgla organicznego obniża się o 77%, CO2 jest niemal całkowicie wyeliminowane – o 100%, ale też emisja wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych spada o 99,9%. Dodatkowo, przy porównaniu spalania pelletu i węgla, obserwuje się redukcję emisji B(a)P (benzopireny) o 99,9%.
Pellet a piecyki i kotły
Pellet do palenia powinien być spalany wyłącznie w specjalnych kotłach lub piecach. Nowoczesne kotły na pellet są zautomatyzowane i praktycznie bezobsługowe. Najlepsze modele wyróżniają się sprawnością energetyczną na poziomie około 90%, co przekłada się na realne oszczędności na zużywanym paliwie. W dostępnych w Polsce programach dofinansowujących ekologiczne źródła energii znajduje się również dodatek na zakup ekologicznego pieca na pellet!
Jak widać kaloryczność pelletu jest imponująca. Osiąga od 4,6 do 5 kWh/kg i 16-20 MJ/kg, co sprawia, że jest on efektywnym źródłem ciepła, zbliżonym do ekogroszku. Ponadto zastąpienie węgla pelletem może skutkować znaczną redukcją szkodliwych emisji, takich jak SO2, NO2 i CO2, przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego. Pellet to nie tylko lider w dziedzinie ekologicznego ogrzewania, ale także realna alternatywa innych źródeł energii, która daje szansę na ciepło w harmonii z naturą.