Żylaki to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Medycyna ma jednak szereg metod ich leczenia. Jedną z najnowszych jest zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS. Na czym dokładnie polega ten zabieg? Kiedy można go zastosować? Gdzie jest prowadzony?
Do powstawania żylaków dochodzi wskutek przewlekłej niewydolności żylnej. Charakteryzuje się ona zaburzeniem pracy zastawek żylnych w kończynach dolnych – krew nie jest efektywnie odprowadzana z nóg w kierunku serca i dochodzi do jej cofania się.
W efekcie pojawia się szereg niekorzystnych objawów – obrzęki, uczucie ciężkości nóg, pieczenie, a także żylaki, które mają postać poskręcanych, wrzecionowatych lub workowatych żył o sinoniebieskim zabawieniu widocznych przez skórę.
Jak leczy się żylaki?
Gdy dochodzi już do powstania żylaków, zalecane jest odpowiednie leczenie. Aktualnie stosuje się trzy główne metody leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków:
- farmakoterapia – podawanie leków uszczelniających naczynia
- kompresoterapia – stosowanie wyrobów uciskowych
- zabiegi usuwania żylaków – leczenie operacyjne i małoinwazyjne zabiegi
Leczenie żylaków przez wykorzystanie odpowiednich leków oraz kompresoterapia, czyli stosowanie pończoch, rajstop oraz podkolanówek uciskowych nie jest jednak na ogół całkowicie cofnąć skutków przewlekłej niewydolności żylnej. Jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z odpowiednich zabiegów.
Aktualnie stosuje się różne metody leczenia żylaków metodami operacyjnymi i z wykorzystaniem małoinwazyjnych zabiegów. Jednym z najnowocześniejszych z nich, który w Polsce dostępny jest od 2013 roku, jest zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS.
Na czym polega zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS?
Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną, który określany jest również jako skleroterapia parowa SVS (ang. Steam Vein Sclerosis), zaliczany jest do kategorii zabiegów małoinwazyjnych, które wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą aparatu USG.
Lekarz wprowadza niewielki aplikator do żyły przez jej nakłucie, a następnie podaje do jej wnętrza parę wodną o temperaturze wynoszącej 110-120 stopni Celsjusza. W rezultacie dochodzi do uszkodzenia ścian żyły przez parę wodną i po czasie do zarośnięcia żylaka.
Sam zabieg trwa około 60 minut i pozwala na szybką rekonwalescencję u pacjentów. Nie powoduje również ryzyka poważnych skutków ubocznych, co powoduje, że jest rekomendowany dla osób, którym zależy na szybkim, skutecznym i bezpiecznym pozbyciu się problemu z żylakami.
W jakich przypadkach można stosować zabieg skleroterapii parowej SVS?
Dużą zaletą zabiegu skleroterapii parowej SVS jest jego wszechstronność, ponieważ może być on stosowany zarówno w przypadku niewielkich, jak i dużych żylaków.
Zabieg daje bardzo dobre rezultaty w przypadku żylaków dużych, mających więcej niż 20 milimetrów średnicy. Zamknięcie dużych żylaków możliwe jest również w ciągu jednego zabiegu, dlatego jego powtarzanie nie musi być konieczne.
Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną sprawdza się również w przypadku żylaków o krętym przebiegu, których nie można leczyć z wykorzystaniem metod laserowych.
Metoda może być również używana w przypadku leczenia żylaków nawrotowych.
Gdzie można wykonać zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną?
Zabieg nie jest refundowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego można skorzystać z niego tylko prywatnie.